11 sierpnia 2007 Pielgrzymka autokarowa do Gidel i Częstochowy

O godzinie 3.00 spod sanktuarium św. Antoniego w Suszu, z błogosławieństwem na drogę udzielonym przez ks. dziekana Jerzego Karwata wyruszyliśmy autokarem do Częstochowy.
      O godzinie 10.30 zajechaliśmy do Gidel. Brat paulin opowiedział nam historię słynącej cudami maleńkiej bo 9-cio centymetrowej figurki Matki Bożej i wiążącą się z tym historię powstania sanktuarium.
      O godzinie 11.30 wyjechaliśmy z Gidel, by po godzinie stanąć u progu Jasnej Góry. Jak to jest w pielgrzymim zwyczaju pierwsze kroki skierowaliśmy do kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej żeby złożyć jej pokłon i przekazać wszystkie troski i problemy z którymi tu przyjechaliśmy. Następnie odprawiliśmy Drogę Krzyżową, którą pięknie poprowadziła siostra Monika. Potem każdy na własną rękę odwiedzał te miejsca, którymi był najbardziej zainteresowany.
      Sierpień to miesiąc, w którym odwiedzają Częstochowę liczne pielgrzymki piesze. Tego dnia o godzinie 10.00 weszło 425 pielgrzymów z diecezji ełckiej, a o godzinie 14.00 4415 pielgrzymów diecezji bielsko-żywieckiej. O godzinie 16.00 podziwialiśmy wejście ponad 8 tysięcznej grupy diecezji krakowskiej i cierpliwość z jaką witał wszystkich metropolita krakowski ks. Kardynał Stanisław Dziwisz. O godzinie 19.15 witaliśmy 660 pielgrzymów diecezji elbląskiej, których na Jasną górę wprowadził ks. Biskup Jan Styrna.
      O godzinie 19.00 w kaplicy Cudownego Obrazu wspólnie z pielgrzymami naszej diecezji uczestniczyliśmy w Mszy św. Koncelebrowanej przez wszystkich kapłanów prowadzących grupy pielgrzymkowe. Koncelebrze przewodniczył i Słowo Boże wygłosił ks. Biskup Jan Styrna. Dziękował pielgrzymom za ich wytrwałość. Mówił m.in. że: "Maryja jest dla nas szkołą wytrwania przy Chrystusie, a trwając przy Bogu zawsze, nawet w najtrudniejszych chwilach życia można być szczęśliwym". Zwrócił uwagę na to, że symbolem wytrwałej modlitwy jest różaniec. Zachęcał do wytrwania w dobrych postanowieniach. Wzorem lat ubiegłych wszyscy chętni mogli objąć duchową adopcją jedno poczęte dziecko.
      Po udzieleniu przez księdza Biskupa pasterskiego błogosławieństwa ksiądz Jacek - kierownik pielgrzymki - rozwiązał XV Pielgrzymkę Pieszą na Jasną Górę, która w tym roku szła pod hasłem: "Uświęć nas w prawdzie" i zachęcił do udziału w XVI pielgrzymce.
      O godzinie 21.00 uczestniczyliśmy w Apelu Jasnogórskim, który prowadził ojciec Karol Oset, a błogosławieństwem zakończył ks. Kardynał Stanisław Dziwisz.
      SMS księdza Dziekana "Niech Was Bóg prowadzi i będzie światłem na Waszej drodze" był dla nas błogosławieństwem w drodze powrotnej. Zatrzymaliśmy się na krótki postój na tamie we Włocławku by uczcić miejsce męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki.
      Specjalne podziękowanie należy się pani Teresie Dworackiej, która zajmowała się stroną organizacyjną pielgrzymki.