13.06.2007 - Uroczystości odpustowe św. Antoniego

W dniu liturgicznego wspomnienia św. Antoniego, parafia nasza obchodzi swoje święto odpustowe.

O godz. 9.00 została odprawiona Msza św. w intencji chorych i osób w podeszłym wieku. Po Mszy św. całodzienne wystawienie Najświętszego Sakramentu. Każdy, kto tylko miał takie życzenie mógł przyjść w ciągu dnia, aby spotkać się w ciszy z Chrystusem eucharystycznym i trzeba przyznać, że nie było takiej sytuacji, aby Chrystus choć na chwilę pozostał sam. Obok ołtarza ustawiony został także relikwiarz z relikwiami św. Antoniego.

O godz. 17.00 rozpoczęła się główna Msza św. odpustowa, której przewodniczył i słowo boże wygłosił Ks. bp Józef Wysocki. Przedstawiciele parafii i ks. proboszcz powitali księdza biskupa i złożyli mu życzenia pamiętając o przypadającej tego dnia 42 rocznicy święceń kapłańskich. W uroczystościach wzięli udział księża z naszego dekanatu, siostry Albertynki, klerycy naszego Seminarium Duchownego w Elblągu, parafialna orkiestra dęta i wielu gorliwych parafian.

Msza św. zakończyła się uroczystą procesją eucharystyczną wokół kościoła. Na zakończenie z pięknym koncertem ubogaconym fragmentami wypowiedzi Ojca Świętego Jana Pawła II wystąpił iławski chór CAMERATA pod dyrekcja p. dr Honoraty Cybula.

Wydawać by się mogło, że tak popularny patron kościoła Farnego (Fara - tzn. główny kościół w mieście) przyciągnie ogromne rzesze wiernych?! Kuły jednak w oczy fragmenty pustych ławek, brak przykładu, a także brak osób, które w lokalnej społeczności odpowiadają za stronę intelektualną, edukacyjną i ekonomiczno-społeczną mieszkańców miasta i gminy. Jest to duże pole do pracy nas wszystkich. Musimy obudzić w sobie te chrześcijańskie wartości, które w nas drzemią. Może uśpione zostały przez świeckość i laicki styl życia, ale porozmawiajmy ze starszymi, zapewne powiedzą nam, że tam skąd przybyli Bóg i kościół zawsze były na pierwszym miejscu.

Niech św. Antoni wyprasza potrzebne łaski tym wszystkim, którzy za jego przyczyną uciekają się do Boga.