Modlitwa Biegiem

"Dzięki sportom uprawianym na wolnym powietrzu odnajdują [ludzie] równowagę - czynnik konieczny dla zdrowia psychicznego i moralnego, podniety do wypełniania obowiązków"
JAN PAWEŁ II

Jak wszyscy doskonale wiemy w miniona niedzielę w Kościele Katolickim w Polsce obchodziliśmy już kolejny Dzień Papieski, którego hasłem było: "Jan Paweł II obrońca godności człowieka".

W całej naszej ojczyźnie w wielu wspólnotach parafialnych, ale nie tylko odbywały się różne przedstawienia, wieczornice, apele pamięci a nade wszystko modlitwa aby Sługa Boży Jan Paweł II jak najszybciej został ogłoszony przez Kościół Świętym. W niedzielny dzień znowu przed oczyma naszymi stanęła postać Wielkiego Papieża i Jego nauka. Wielu ludzi również indywidualnie przez modlitwę prywatną ale też przez inne dzieła i zaangażowanie chciało się odwdzięczyć Papieżowi Polakowi za Jego miłość i dobro.

Moją modlitwą w dzień Papieski oprócz prywatnej modlitwy na kolanach i Eucharystii była modlitwa biegiem, wszak modlić się można na tysiąc różnych sposobów, a ktoś nawet powiedział: "że ilu ludzi tyle form modlitwy". Postanowiłem zatem wziąć udział w 8 Maratonie Poznańskim, ofiarowując przebiegnięcie dystansu 42km 195m, w intencji beatyfikacji Jana Pawła II. Już od wielu lat marzyłem aby pokonać ten "magiczny" dystans wymagający od zawodnika wytrzymałości biegowej i wielu tysięcy kilometrów przebiegniętych na treningach i ofiarować go w jakiejś ważnej intencji. Nasz Kochany Papież jak wszyscy wiemy kochał sport. Od lat młodzieńczych grał w piłkę, jeździł na nartach, wędrował po górach i zachęcał zawsze by "w zdrowym ciele był zdrowy duch".

Więc mam ogromną nadzieję że Bóg przymnie mój wysiłek ukończonego maratonu, moja modlitwę biegiem i dołączam ją z ogromną radością do milionów ludzi którzy na całym świecie od chwili śmierci Jana Pawła II modlą się by Papież Polak został ogłoszony Świętym: "Santo Subito".

Mój sukces jakby go nie nazwać w Maratonie w Poznaniu ( prowadzenie i treningi a także modlitwa za mnie) i pokazanie mi, że możliwe jest pogodzenie kapłaństwa z rowijaniem pasji zawdzięczam ks. Rafałowi Gnile z Archidiecezji Częstochowskiej.

Ks. Rafał Gniła jest kapelanem WKB Meta Lubliniec. Absolwent Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie. Ukończył 13 maratonów i kilkadziesiąt biegów długodystansowych. Poprzedni klub - Cross Praszka. Zwycięzca Biegu Krzepkich, Crossu Medyka w Parzymiechach, Biegów Niepodległości w Chorzewicach, Radomsku i Wołczynie. Drugi w marszu na 50 km Korzeniowski Extreme. Kilka razy na podium w klasyfikacjach wiekowych. W biegach w Londynie zajął: 1, 2, 3 i 7 miejsce. Był szósty w maratonie w Wiedniu, 8. w Bełchatowie, 12. w V Cracovia Maraton, 13. w Grazu, 14. w XXIII Maratonie Wrocław, 15. w II Cracovia Maraton. Biegle włada 6 językami.

Wszystkich na koniec zachęcam do ruchu na świeżym powietrzu, do uprawiania sportu szczególnie przez naszą młodzież, która nie zawsze umie mądrze spędzać wolny czas.

Maraton w Poznaniu jest największym maratonem w Polsce, organizowanym od ośmiu lat. W minioną niedzielę na Poznańskiej Malcie do rywalizacji stanęło prawie 3.000 zawodników. Najważniejsze jednak była świetna zabawa, miłe i radosne spędzenie czasu w wielkiej rodzinie biegaczy z Polski i z za granicy.

Ks. Waldemar - maratończyk