Lednica 2007

"Poślij nas, poślij nas na żniwo twoje Panie
poślij nas słyszymy twe wołanie."

W dniach 2-3 czerwca grupa młodzieży naszej parafii i nie tylko, wybrała sie na Pola Lednickie, do źródeł chrzcielnych Polski, by uczestniczyć w XI Ogólnopolskim Apelu Tysiąclecia.
W tym niezwykłym spotkaniu u boku relikwii św. Wojciecha i św. Jacka młodzież przepięknie powiedziała całemu światu o swoim przywiązaniu do Chrystusa. Hasłem zaś tegorocznego czuwania były słowa: "Poślij mnie", zachęcające do gorliwego, napełnionego entuzjazmem wiary apostolatu. Źródłem inspiracji w doborze hasła czuwania stała się osoba Świętego Jacka, który żył w XIII wieku. Święty Jacek za pośrednictwem biskupa krakowskiego Iwo Odrowąża wraz z braćmi Czesławem i Hermanem sprowadził do Polski zakon dominikanów. Po spotkaniu w Rzymie ze św. Dominikiem św. Jacek jako gorliwy pasterz zapragnął włączyć się w rozbudowę dzieła św. Dominika i wyraził chęć wstąpienia w szeregi kapłańskie w ramach tego zakonu.
Potrzebował tylko chętnych do podjęcia tego dzieła. Zgłosił się jeden z towarzyszących mu braci. Św. Dominik widząc ogromny zapał mlodych, posłał ich, by głosili w Polsce orędzie Dobrej nowiny i dominikański charyzmat.

"Lednica" to Żywy Jezus działający w Kościele młodych serc. Jako kapłan towarzyszący grupie młodych, doświadczyłem jak pięknię biją ich serca. Tym co zrobiło na mnie największe wrażenie to tłumy wręcz spowiadających się. Trzeba powiedzieć że młodzież jest spragniona "głębi" sakramentu przebaczenia. Nie chcą "odpękać" kolejnej spowiedzi, ale chcą by im poświęcić czas i pomóc im w nawróceniu serca przez zerwanie z grzechem. Modlitwa podczas Eucharystii a potem adoracja Najświętszego Sakramentu to kolejny moment niezopniany. Jak pięknie było przekonać się, jak bardzo potrzebna jest ta forma modlitwy adoracyjnej wśród młodzieży. Nie slowa wykrzyczane, nie ogłuszające głośniki muzyki techno, ale cisza przed Bogiem w Eucharystii. Cisza ponad 30 tys. młodzieży.
Taniec i śpiew - to kolejny przepiękny obraz pól Lednickich. Nie potzreba alkocholu by sie przełamać, nie potzreba narkotyków, by jeszcze lepsze były wrażenia. Radośc serca w którym jest Jezus to siła, którą mlodzi ukazuja przez taniec i śpiew.

Dziękuję wszystkim młodym ludziom z naszej parafii i z okolic za wspólne bycie na Polach Lednickich. Szczerze mówiąć chciałbym ich "zatrzymać" w Kościele, byśmy nie tylko raz w roku żeglowali w stronę Chrystusa, ale byśmy często byli razem na modlitwie, adoracji i Eucharystii. Obiecuje że będzie ku temu juz niebawem okazja.
Wszystkim którzy nie dali sie wciągnąć w wir "Lednicy" mówię: Warto tam być i poczuć się jak Pokolenie Jana Pawła II.
Wszystkim którzy ze mną byli ale też tym , którzy zagubili drogę do Chrystusa zostawiam słowa Jana Pawła II:
"Patrz w przyszłość i nie bój się powiedzieć Chrystusowi TAK. Choć to miłość wymagająca, nie bój się kochać Chrystusa. On pierwszy nas umiłował. Umiłował do końca".

Ks. Waldemar Prange