10 czerwca 2007 r. - Rocznica I Komunii Świętej


      Grupa 30 dzieci przeżywała w minioną niedzielę wraz ze swoimi rodzicami uroczystość Rocznicy I Komunii świętej.

      Oprawa tej uroczystości była nowością w naszej parafii, gdyż dzieci, które rok temu pierwszy raz zaprosiły Chrystusa do swoich serc, po roku czasu z pełną świadomością przyjmują krzyż, który jest ich własnością i najlepszym drogowskazem na drogach młodzieńczego i dorosłego życia. Po homilii na temat krzyża i jego symboliki w życiu chrześcijanina, każdemu dziecku uroczyście został wręczony krzyż ze słowami modlitwy:

      Przyjmij ten krzyż, który jest znakiem naszego zbawienia. Niech on będzie dla ciebie drogowskazem na drogach twojego życia w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.
Amen


      Po przyjęciu krzyża dzieci pięknie recytowały wiersz Cypriana K. Norwida - Dziecię i krzyż:

- Ojcze mój! Twa łódź
Wprost na most płynie -
Maszt uderzy!... wróć...
Lub wszystko zginie...

Patrz! Jaki stąd krzyż,
Krzyż niebezpieczny...
Maszt niesie się wzwyż,
Most mu poprzeczny...

- Synku! Trwogi zbądź;
Znak to zbawienia!
Płyńmy! Bądź co bądź...
Patrz, jak się zmienia:
Oto - wszerz i wzwyż
Wszystko - toż samo.

- Gdzież podział się krzyż?                    

- Stał się nam: bramą.


      Po uroczystym błogosławieństwie końcowym dzieci udały się do domów, aby umieścić krzyż w miejscu wcześniej przygotowanym.

      Niech ta wzruszająca i piękna uroczystość będzie zachętą dla nas wszystkich, abyśmy codziennie wpatrywali się w krzyż Chrystusa, szukali w nim siły i natchnienia. Niech pobudzi też do refleksji, bowiem rok temu do I komunii przystąpiło 46 dzieci, a do rocznicy tylko 30. Dla 15 z nich przygoda i spotkanie z Chrystusem zakończyło się w zeszłym roku. Dziękujemy tym rodzicom, którzy w dalszym ciągu tak pięknie dbają o systematyczny, duchowy rozwój swoich dzieci i są dla nich wspaniałym przykładem.