V Niedziela Zwykła
10 lutego 2013

1. Kolejna niedziela gromadzi nas przy stole Eucharystii. Pamiętajmy, że nikt z nas nie jest w stanie pogłębić swojej więzi z Bogiem bez Eucharystii. Dopiero tu, każdy chrześcijanin uczy się ofiarnego życia.

2. Jutro 11 lutego, przypada liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. W 1858 roku, Matka Najświętsza objawiła się ubogiej pasterce, Bernadecie Soubirous w Grocie Massabielskiej, wzywała do modlitwy oraz pokuty. Lourdes zasłynęło z licznych nawróceń i uzdrowień. Dziś do Lourdes przybywają chorzy i zdrowi pielgrzymi z całego świata. To święto Matki Bożej łączymy z obchodami Światowego Dnia Chorych. W naszym kościele tego roku, Mszę Świętą ze specjalnym nabożeństwem dla chorych będziemy sprawowali za miesiąc podczas rekolekcji wielkopostnych 19 marca.

3. Najbliższa środa, 13 lutego, to Środa Popielcowa, rozpoczynająca okres Wielkiego Postu. Zewnętrznym znakiem naszego wejścia na drogę pokuty i nawrócenia jest posypanie głowy popiołem. W środę uroczyste Msze św. zostaną odprawione o godz. 10.00 i 17.00.

4. Pamiętajmy, że w Popielec obowiązuje post ścisły, od którego nie ma dyspensy. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, natomiast post ilościowy obowiązuje od 14. do 60. roku życia. Jednak Kościół zachęca, aby w praktykę postu wprowadzać także tych, którzy w sensie ścisłym nie są do niego zobowiązani. Pamiętajmy też, że Wielki Post jest tak zwanym "czasem zakazanym" dla wszelkich hucznych wesel, zabaw i dyskotek. Powstrzymajmy się też w tym świętym okresie pokuty od picia napojów alkoholowych.

5. W głębokim przeżywaniu Wielkiego Postu pomogą nam nabożeństwa wielkopostne. W piątek rozpoczynamy nabożeństwa Drogi Krzyżowej o godz. 16.30, a w niedziele Wielkiego Postu w godzinie śmierci Pana Jezusa, a więc o 15.00 nabożeństwo Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym. Gorąco zapraszamy wszystkich Parafian na te nabożeństwa.

6. Rozpoczęły się już katechezy przedmałżeńskie. Zapraszamy zainteresowanych w piątki o godz. 19.00. Szczegóły na stronie internetowej i tablicy ogłoszeń.

Wejdźmy w czas Wielkiego Postu z postanowieniem życia zgodnego z Bożą wolą.