18 września 2009 - Patron polskiej młodzieży

Na progu nowego roku szkolnego i katechetycznego modlimy się o dary Ducha Świętego dla młodzieży. Szczególną okazją jest święto św. Stanisława Kostki - patrona dzieci i młodzieży.
       W tym roku obchody święta miały wyjątkowo uroczysty charakter. Dzięki uprzejmości dyrekcji i nauczycieli szkoły podstawowej i gimnazjum, o godz. 8.00 można było zauważyć tłumy uczniów, którzy razem ze swoimi wychowawcami kierowali się w stronę suskich kościołów. Punktualnie o godz. 8.10 rozpoczęły się w obydwu parafiach Msze św. W św. Rozalii - gimnazjum, a u św. Antoniego - szkoła podstawowa.
       Dzisiaj młodzi ludzie wybierają sobie idola, którym najczęściej jest postać znana z estrady lub telewizji. Starają się go naśladować. Plakat wieszają na głównym miejscu. Często jednak bywa, że poza atrakcyjnym wyglądem idol nie wnosi nic pozytywnego do życia młodego człowieka.
       Na progu XXI w. gdy młodzież karmi się kulturą absurdu, konsumpcji, brutalności, przemocy, braku szacunku wobec drugiego człowieka i wyśmiewanej wiary; kulturą negacji Ojczyzny i tradycji; kulturą rozpadających się rodzin i przyjaźni; kulturą samotności i rozpaczy. W czasach, gdy młodzież wyciąga rękę po narkotyk i alkohol, warto zachwycić się idolem z XVI w.
       Św. Stanisław Kostka - to nie cukierkowaty święty z obrazka, lecz młodzieniec, który swoją młodzieńczą miłość skierował ku Bogu, a tym samym miał odwagę przeciwstawić się panującym poglądom na życie. Potrafił być sobą, być wolnym. Miał świadomość, że to, co proponuje świat, wcześniej czy później się znudzi, a w sercu pozostanie pustka. Dlatego wybrał Boga.
       Niech takie uroczystości spowodują, abyśmy z nicości przechodzili do radości życia w przyjaźni z Bogiem. Duża obecność młodzieży, a także licznie przyjęta komunia św. świadczą, że z wiarą naszą nie jest źle.
       Bądźmy mocni w Bogu! Święty Stanisławie Kostko - módl się za nami!
       Kilka zdjęć wykonanych ręką p. Daniela Pączkowskiego