20 czerwca 2009 - Wycieczka na Kaszuby

Rano po Mszy świętej wyruszyliśmy na wycieczkę. Najpierw pojechaliśmy do Waplewa Wielkiego, gdzie ksiądz proboszcz Jerzy Karwat opowiadał nam historię rodu Sierakowskich, którzy mieli tutaj swoje posiadłości i pałac, a także pokazał kościół w którym przez wiele lat był proboszczem.
       Następnym etapem wycieczki była ferma strusi afrykańskich w Gorczynie. Tutaj oglądaliśmy bardzo duże ptaki, ich jaja, a także wielbłąda.
       Kolejnym ciekawym miejscem na trasie naszej wycieczki był Szymbark. Tu poznaliśmy historię Sybiraków, którzy co roku zjeżdżają się by przypominać wszystkim o straszliwych losach Polaków wywożonych w głąb Rosji. Atrakcją tego miejsca jest dom postawiony "do góry nogami", w którym wszystko łącznie z kwiatami jest odwrócone i tylko ludzie, którzy nie mają kłopotów błędnikiem mogą go zwiedzać. Oglądaliśmy również najdłuższą deskę wpisaną do księgi Guinnesa.
       Kończąc wycieczkę pojechaliśmy do Kartuz i zwiedzaliśmy kościół, którego dach zbudowany został na kształt wieka trumny. Myślą przewodnią kościoła i klasztoru jest średniowieczna maksyma "Memento Mori" - pamiętaj o śmierci. Wystrój świątyni skłania do refleksji nad swoim życiem.
       W radosnym nastroju wróciliśmy do Susza.