11 listopada 2009 - Główne uroczystości Odzyskania Niepodległości

W 1918 roku Naród Polski z radością witał powiew wolności odzyskanej po wielu latach niewoli i rozbioru naszych ziem przez trzy ościenne mocarstwa. Minęło już 91 lat od tamtych wydarzeń, ale naszym obowiązkiem jest troska o przekaz młodemu pokoleniu ważnych wydarzeń naszej historii połączona z żarliwą modlitwą w intencji ojczyzny.

O godz. 11.00 w sanktuarium św. Antoniego, zgromadzili się włodarze naszego Miasta i Gminy, dyrektorzy szkół, poczty sztandarowe, dzieci i młodzież a także wszyscy, dla których Polska stanowi najwyższą wartość. Mszę św. - w intencji Ojczyzny i wszystkich, którzy oddali życie za wolność Polski, a także za tych, którzy kształtują jej współczesność - odprawił a także słowo Boże wygłosił ks. Jarosław Janowicz.

Po Mszy św. ze świątecznym koncertem wystąpili profesorowie i studenci Akademii Muzycznej w Gdańsku. Przy dźwiękach poloneza Ogińskiego, poprzez temat z filmu Polskie drogi słuchaliśmy fragmentów poezji, przeplatanych pieśniami patriotycznymi. Niesamowicie zabrzmiała znana pieśń Przybyli ułani w ciekawej nowej aranżacji, gdzie pomiędzy zwrotkami pojawiały się inne tematy muzyczne nawiązujące do miejsc, o których mówią słowa pieśni. Publiczność owacjami na stojąco podziękowała wykonawcom, za obecność i profesjonalne ubogacenie dzisiejszego święta.

Tradycyjnie po zakończeniu uroczystości w kościele poczty sztandarowe i wszyscy uczestnicy udali się do grobu nieznanego żołnierza, aby pokłonić się tym, którzy przelewali krew w obronie naszej Ojczyzny.

Dziękujemy tym Polakom, którzy gromadzili się w różnych miejscach naszego kraju, aby wspólnie modlić się za Ojczyznę. Dziękujemy tym mieszkańcom Susza, którzy znaleźli czas, aby wspólnie przeżywać dzień niepodległości; tym, dla których Bóg, Honor i Ojczyzna - to nie tylko martwe hasło, ale obraz życia.