20 - 23 marca 2008 - Triduum Sacrum

Wspólnota parafialna przeżywała wydarzenia Wielkiego Tygodnia z wielką pobożnością.

W Wielki Czwartek Kapłani i ministranci z obu suskich parafii pojechali do elbląskiej Katedry na Mszę Krzyżma Świętego, podczas której zostały poświęcone oleje święte używane przy udzielaniu sakramentów. Kapłani odnowili przyrzeczenia kapłańskie ( kliknij - tekst przyrzeczeń). Wieczorem o godz. 17.00 rozpoczęła się w naszym kościele liturgia na wzór Wieczerzy Pańskiej. Na zakończenie Mszy św. Parafianie złożyli kapłanom życzenia z okazji ustanowienia sakramentu kapłaństwa, następnie Najświętszy Sakrament został przeniesiony do ciemnicy.

Wielki Piątek to dzień bez Mszy św., o godz. 17.00 rozpoczęła się liturgia. Wysłuchaliśmy śpiewanego opisu męki i śmierci Pana Jezusa. Słowa Chrystusa śpiewał ks. proboszcz, ks. Waldemar rolę narratora, p. Jacek Włodarski zaśpiewał słowa św. Piotra i Piłata, p. Maja Trzciałkowska pytanie służącej odźwiernej, a teksty wypowiadane przez tłum ludzi zaśpiewał zespół muzyczny złożony z dzieci, młodzieży i dorosłych.

Wielka Sobota to dzień spokoju i refleksji. Adorujemy naszego Zbawiciela spoczywającego w grobie, przygotowujemy się do obchodów radości zmartwychwstania, poświęcamy pokarmy, druhowie strażacy trzymają straż przy grobie.

Liturgia w tym roku rozpoczęła się nocą o godz. 22.30. Przypuszczaliśmy, że tłumów z racji późnej pory nie będzie, ale jednak wszystkie miejsca siedzące były zajęte, poza tym była to liturgia "dla koneserów". Jej spokój i podniosły charakter spowodował, że wszyscy przeżywaliśmy ją bardzo głęboko. Wysłuchaliśmy wszystkich czytań poprzedzonych komentarzami, aby wreszcie śpiewać radosne Alleluja.

W Niedzielę Zmartwychwstania o 6.00 rano przeszliśmy z procesją wokół kościoła obwieszczając radosną nowinę, że CHRYSTUS ZMARTWYCHWSTAŁ. ALLELUJA.

Serdeczne podziękowania tym wszystkim, którzy zaangażowali się, by te dni dostarczyły tak podniosłych duchowych przeżyć.